Keresés ebben a blogban

2017. május 21., vasárnap

Dániel Anna: Erzsébet királyné

Erzsébet királynéról, avagy Sissiről már sok könyvet olvastam, így nem volt kérdés, hogy ezt is elolvassam.
E műből Sissi életét ismerhetjük meg gyermekkorától egészen haláláig. Possenhofenben nőtt fel szinte egyszerű gyermekként, nem nevelték etikettre.. Aztán egy nap, mikor az ifjú Ferenc József császár megkérte kezét, hamar fel kellett nőnie az addig neveletlen hercegnőnek. Ez sok viszontagsággal járt, nehezen ment, hisz Sissi nem ezt az életet szokta meg. Egyedül az idegen nyelvek tanulásában lelte örömét, főleg a magyarban, amit hamar el is sajátított. Ebből kifolyólag meggyűlt a baja anyósával és annak udvartartásával, de az ő Ference így szerette.
Sorra érkeztek aztán a gyermekek, de örömét csak legkisebb leányában, Mária Valériában lelte igazán.
Sokat utazott, lehetőleg minél távolabb Bécstől, míg végül életét is külföldön fejezte be.
Sok újat már nem nyújtott nekem a könyv, de eddig pusztán történelmi könyvekben olvastam róla, így regényesítve még nem, így ez újdonság volt számomra.

2017. február 21., kedd

Jókai Mór: Sírkő-album

Véletlenül akadtam erre a Jókai műre, ezidáig még nem hallottam róla.
Főhősnője Tarantilla grófnő. Vagyonos családból származik, édesanyja rég elhunyt, idős apja igyekszik a lány minden kívánságát teljesíteni - kivéve persze a párválasztást, amibe igencsak bele szeretne szólni.
Ám Tarantilla beleszeret egy festőbe, titkon hozzámegy feleségül. Külföldre menekülnek a távoli Oroszországból. Ám a férfi becsapta mátkáját, eljátszotta minden pénzét. Tarantilla hamarosan megözvegyül. Második férjéhez kényszerből megy, hogy visszajuthasson szülőföldjére, ám ő is meghal, mikor váratlanul elszólítják hazulról. A harmadik férjéhez megint kényszerből megy hozzá, de ekkor már Tarantilla szerencséje, hogy megint megözvegyül.
Immár négyszeres özvegyként találkozik a magyar Octávval. A férfi ismerkedik a nővel, aki megosztja vele élettörténetét, amiről már sokan mindenféle históriákat találtak ki. A történet végighallgatását kéri a nő az ifjútól, hogy ezután döntse el, akar-e az ötödik férje lenni...
Sajnálom, hogy Jókai ezen műve eddig elkerülte figyelmem és nem tartozik a sokat emlegetett Jókai művek közé.